Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU yapılan yüzde 127’lik zam sonrasında yüksek elektrik faturaları ve girdi maliyetleri hakkında açıklama yaptı.

Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU yapılan yüzde 127’lik zam sonrasında yüksek elektrik faturaları ve girdi maliyetleri hakkında açıklama yaptı.


Esnaf Başkanı ABDULAZİZOĞLU’nun açıklamasından satır başları şöyle; 

 

* Elektrik faturaları esnafın kira bedellerini geçmiş, dayanılmaz olmuştur

 

* Cumhurbaşkanımızın elektrikte indirim açıklaması esnafımızı umutlandırmıştır.

 

* Yapılması açıklanan indirimin yanında kademeli tarife esnaflarımız için en az 800 kilovat saat sonrasını kapsamalıdır

 

* Koronavirüs pandemi kısıtlamalarından büyük darbe yiyen esnaflarımız geçen zaman içinde sırtındaki yüklerden dolayı belini doğrultamamıştır.

 

* Kolaylık sağlanmazsa esnafımız mevcut SGK, Vergi yapılandırmalarına kaynak ayıramayacak durumdadır. 

 

* Kur artışıyla birlikte sadece elektriğe değil mazot ve doğalgazla birlikte esnaflarımızın kiralarında da ciddi artışlar meydana gelmiştir.

 

* Bugüne kadar olduğu gibi ekmeğini alın teri ile kazanan esnaflarımız devletimizin yanındadır. Brent petrolün varil fiyatı 90 doları gördü ve kısa aralıklarla 90 dolar sınırını da aştığının farkındayız lâkin esnaflar olarak tahammül sınırlarını zorluyoruz.

 

* Talebimiz hiç değilse belli bir süreliğine de olsa esnafın elektrik faturalarına uygulanan KDV’nin de yüzde 1 seviyesine çekilmesidir.

 

* Esnaflarımız fiyat artışlarından yana değil. Fiyat artışlarında esnafımızın hiçbir inisiyatifinin olmadığının bilinmesini istiyorum.

 

* Vatandaşlarımızdan isteğim alışverişlerini esnaflarımızdan yapmaları zincir marketlerin etiket oyunlarına aldanmaması dır.

 

Mudanya 20.02.2022 - Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU artan elektrik faturaları başta olmak üzere akaryakıt, kira ve girdi maliyetlerini karşısında esnafın yaşadığı sorunları değerlendirdi.

ABDULAZİZOĞLU artan elektrik fiyatlarının esnafın tahammül sınırlarını zorladığını belirterek “Elektriğe yapılan zam oranları yeniden değerlendirilerek esnafa özel bir tarife üzerinde çalışıldığının yetkililer tarafından açıklanması esnafımızı umutlandırmıştır. Fakat beklentimiz daha geniş kapsamlı bir kolaylık sağlanmasıdır dedi.

Yapılan yüzde 127’lik son zamla birlikte esnafın büyük zorluk yaşadığını, elektrik faturalarının altından kalkamadığını söyleyen MESO Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU, yapılması planlanan indirim açıklamasının yanında esnafa uygulanan kademeli tarifenin ivedi şekilde tüm boyutlarıyla yeniden gözden geçirilerek sonuçlandırılması gerektiğini vurguladı.

ESNAF BAŞKANI ABDULAZİZOĞLU;

"Kademeli tarifede kademenin 210 kilovat saate çıkarılması esnafımıza fayda sağlamadı. Talebimiz esnafımıza en az 800 hatta 1000 kilovat saat elektrik tüketimi sonrasında kademeli tarifenin uygulanmasıdır. Mevcut uygulamanın sınırlarının acilen yeniden gözden geçirilerek esnaflarımız için en az 800 kilovat saat olması gerektiğini tekraren söylüyorum.

Ayrıca Cumhurbaşkanımız tarafından müjdelenen elektrik tarife indiriminin de uygulanmasından yanayız.

Koronavirüs pandemi kısıtlamalarından büyük darbe yiyen esnaflarımız geçen zaman içinde sırtındaki yüklerden dolayı belini doğrultamamıştır. Kur artışıyla birlikte sadece elektriğe değil mazot ve doğalgazla birlikte esnaflarımızın kiralarında da ciddi artışlar meydana gelmiştir.” dedi.

ESNAFIMIZ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDECEK

Limak Uludağ Bölge Müdürü Bilal ÖZDEMİR ile yapılabilecek indirimlerle alakalı olarak makamında görüştüğünü vurgulayan ABDULAZİZOĞLU önümüzdeki günlerde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yapacağı açıklamadan sonra meydana gelen durumun esnaflar açısından ÖZDEMİR ile yeniden değerlendirileceğini belirtti.

Limak Uludağ Bölge Müdürü Bilal ÖZDEMİR ile yapılabilecek indirimlerle alakalı olarak makamında görüştüğünü vurgulayan ABDULAZİZOĞLU önümüzdeki günlerde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yapacağı açıklamadan sonra meydana gelen durumun esnaflar açısından ÖZDEMİR ile yeniden değerlendirileceğini belirtti. 

ESNAFIMIZ YAPILANDIRMASINI ÖDEMEK İSTİYOR

Esnaflara kira bedellerini aşan elektrik faturaları geldiğini vurgulayan MESO Başkanı ABDULAZİZOĞLU yaklaşan vergi, SGK, yapılandırma takvimine dikkat çekti.

 

Açıklamasına “Akaryakıta gelen zamlar başta olmak üzere birçok kalemde yaşanan artışlar esnafımızı zaten zorlarken kiradan çok gelen elektrik faturaları ödenemez hale geldi. Biriken borçlar nedeniyle de vergi, SGK yapılandırma takvimi yaklaşan esnafımız zor zamanlardan geçiyor. Bu nedenle elektrikteki zamlar mutlaka yeniden gözden geçirilmelidir. Aksi takdirde bu esnaf mevcut yapılandırmalarına kaynak ayıramayacak.” sözleriyle devam eden ABDULAZİZOĞLU;

 

Talebimiz esnafa özel indirimin yanında bir tarifede uygulanmasıdır. Bu indirim ve tarifelerle hiç değilse belli bir süre bu zamların devletimiz tarafından sübvanse edilmesi gerçekten esnafımızın en büyük beklentisi haline geldi." dedi.

DEVLETİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

“Devletimizin yanındayız” vurgusu yapan esnaf başkanı gelinen noktayı iyi analiz ettiklerini fakat dayanılmaz hale gelen elektrik faturaları, akaryakıt zamlarının durumu vahim hale getirdiğine dikkat çekti.

 

ABDULAZİZOĞLU “Bugüne kadar olduğu gibi ekmeğini alın teri ile kazanan esnaflarımız devletimizin yanındadır. Dünya genelinde meydana gelen ani fiyat artışlarını dikkatle takip ediyoruz. Brent petrolün varil fiyatı 90 doları gördü ve kısa aralıklarla 90 dolar sınırını da aşmaktadır. Ve biz petrol, doğalgaz ithal eden bir ülkeyiz lakin özellikle elektrik fiyatları esnafın altından kalkamayacağı seviyeleri epey geçmiş durumda ve bu sıkıntılarımızın bir şekilde hafifletilmemesi durumunda küçük esnaf için gelecek günler iyi gözükmemektedir.” dedi.

KDV İNDİRİMİ MEMNUNİYET VERİCİ FAKAT!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "KDV Sistemini Sadeleştirme Programı'mız kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz." açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan ABDULAZİZOĞLU;

 

"Temel gıda da KDV indirimini hem esnaflarımız hem de vatandaşlarımız açısından çok olumlu buluyoruz. Fakat önemli detay maliyet artışlarının devam etmemesidir. Zira girdi maliyetleri bu hızla devam ederse yapılan KDV indirimi anlamını yitirecektir.

Talebimiz hiç değilse belli bir süreliğine de olsa esnafın elektrik faturalarına uygulanan KDV’nin de yüzde 1 seviyesine çekilmesidir.” diyerek elektrik faturalarında kdv’nin indirilmesini talep etti.

ESNAFLARIMIZ FİYAT ARTIŞLARINDAN YANA DEĞİL

Vatandaşlara seslenen ABDULAZİZOĞLU her zaman vatandaşın yanında olan küçük esnafın zor günler yaşadığını hatırlatarak vatandaşlardan alışverişleri küçük esnaftan yapmalarını zincir marketlerin etiket oyunlarına gelmemelerini isteyerek üst üste gerçekleşen fiyat artışlarında esnafın hiçbir inisiyatifinin olmadığının bilinmesini istedi.