ABDULAZİZOĞLU’ndan Ahilik Haftası Mesajı

 Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ertan ABDULAZİZOĞLU 34. Ahilik haftası münasebetiyle bir açıklama yayınladı.

Esnaf Başkanı ABDULAZİZOĞLU “Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından Anadolu’da atılan Ahilik anlayışı, kültürü ve teşkilatı toplumsal huzurumuz için çok önemli olan dayanışma, empati, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaretle güzel ahlâkı harmanlayarak insanın vicdanen huzuru ve mutluluğunu bir hayat düsturu olarak yaşamış ve yaşatmaya devam etmektedir.

 

Ahilik, dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Ahilik milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumumuzda huzur kaynağı olan, üretici tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen insan odaklı kültürel, sosyal ve ekonomik bir düstur dur.

 

Esnaf ve Sanatkârlarımız 'Elini, kapını ve sofranı açık tut' öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan geleneğimizi yaşatmak adına 13 - 19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 34. Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle anarken, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum “ dedi.